UPS

UPS ? zasilacz awaryjny niezastąpiony gdy zabraknie prądu. Czym kierować się podczas wyboru UPS ?
UPS jest to urządzenie, którego celem jest podtrzymanie zasilania urządzeń w czasie awarii prądu lub nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego . Urządzenie wyposażone jest najczęściej w akumulator , który aktywuje się podczas braku anergii z sieci elektrycznej. Czas podtrzymania zasilania uzależniony jest od pojemności akumulatora zamontowanego w UPS-ie oraz jego obciążenia, czyli ilości sprzętów podłączonych do niego i ich. Urządzenia typu UPS stosowane są najczęściej przy zasilaniu komputerów lub serwerów . W przypadku awarii elektryczności ryzyko utraty danych w pamięci komputera zmniejsza się.
Możemy wyróżnić 4 typy urządzeń UPS :
? Online
? Offline
? Line-interactive
? Line-interactive AVR
Jak wybrać odpowiedni zasilacz dla naszych potrzeb ?

Po pierwsze powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy do urządzenia UPS ? Czy chcemy chronić nasz sprzęt, czy może podtrzymać zasilanie w przypadku awarii elektryczności w celu korzystania z niego? Zasilacz musi być przede wszystkim dopasowany do urządzeń do których będzie podłączony. Źle dobrany zasilacz może nie spełnić swojego zadania lub nie zadziałać podczas awarii.
Najpierw wiec sporządzamy listę sprzętów do których zamierzamy podpiąć UPS ? czy będą to komputery, router, czy tez piec elektryczny lub drzwi garażowe,, lub inne urządzenia gospodarstwa domowego/ firmy .Sporządzenie listy priorytetowych sprzętów pozwoli ustalić jakie funkcje i moc powinien posiadać nasz UPS . Warto upewnić się też czy do niektórych urządzeń nie są przeznaczone specjalne zasilacze awaryjne. Niektóre UPS-y wyposażone są w czujnik wyłączania zasilania w przypadku pożaru czy zalania i możemy je rozbudować o dodatkowe akumulatory, dzięki czemu uzyskamy dłuższy czas podtrzymania .
Mając już listę priorytetowych sprzętów warto sprawdzić ich pobór mocy. Po zsumowaniu wartości poborów możemy ustalić jakiego UPS-a potrzebujemy. Moc UPS-a powinna być min. 20% wyższa niż otrzymana wartość po zsumowaniu mocy urządzeń.
Awarie sieci energetycznej możemy podzielić na 3 rodzaje. Pierwsze to krotko lub długotrwałe zaniki napięcia. W przypadku krótkotrwałych zaników napięcia pomocny będzie odpowiednio dobrany UPS, jeśli zaniki napięcia są długotrwałe niezbedny będzie agregat, Agregat również wymaga podłączenia do UPS-a typu Online. UPS podtrzymuje zasilania na kilkanaście minut wystarczających na uruchomienie agregatu i ustabilizuje parametry wytwarzanego przez agregat prądu. Drugim problemem sieci energetycznej są wahania oraz odchylenia od norm napięcia. Normy zakładają iż napięcie prądu w Polsce kształtuje się na poziomie 230V i może wahać się o +/-10% ,czyli może oscylować miedzy 210250V. Przekroczenia ( odchylenia) od tej normy mogą powodować wyłączanie się sprzętów oraz ich awarie. Odchylenia mogą być spowodowane innymi urządzeniami działającymi w naszej sieci elektrycznej. Napięcie w sieci elektrycznej pomoże nam wyrównać UPS typu Online lub Interactive ARV . Kolejnym częstym problemem są przepięcia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi czy też awaria w zakładzie energetycznym. O ile skoki te nie przekraczają bardzo wysokiego poziomu możemy je niwelować korzystając z filtrów zabezpieczających dla urządzeń UPS .
Ile to kosztuje ?
Ceny urządzeń UPS są uzależnione od typu ( offline, online, Interactive, Interactive ARV) oraz mocy. Zasilacze o dużej mocy ( ok. 400W ) podtrzymujące zasilanie np. pieca elektrycznego to koszt ok. 700-1000zł . Natomiast UPS-a podtrzymujący zasilanie komputerów, kas fiskalnych itp. to niespełna 200-300zł .Możemy uwzględnić tez urządzenia o dużej mocy i wysokiej jakości, które mogą podtrzymać zasilanie praktycznie wszystkich urządzeń w domu. Ich koszt może oscylować w granicach od 7 tys. do nawet 10 tys. zł.
Przy zakupie nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną sprzętu. Niektóre modele UPS maja porównywalne parametry, a część nich jest znacznie tańsza. Najlepiej kierować się testami produktu i informacjami czy naprawdę generują obiecane osiągi. Skuszeni cena możemy się rozczarować działaniem UPS-a