Jak ustalić adres MAC swojego komputera ?

Kupiłeś nowy router i aby go skonfigurować potrzebujesz adres MAC ? Co to takiego i jak go odczytać ?

Adres MAC to 48-bitowa unikalna liczba, będąca identyfikatorem urządzenia. Nadawana jest przez producenta przy produkcji sprzętu. Adres MAC posiadają wszystkie urządzenia sieciowe. MAC ma dość duże znaczenie w elektronice i informatyce. Umożliwia on transmisje danych w sieci w warstwie fizycznej. Kody producentów nadawane są przez międzynarodową organizację normalizacyjną IEEE (Międzynarodowe stowarzyszenie inżynierów elektryków i elektroników).

Jak ustalić adres MAC w popularnych systemach operacyjnych?

Windows XP/ Windows Vista / Windows 7

?Start? ? ?Uruchom? ? Wpisz: ?cmd? ? W wyświetlonym polu tekstowym wpisz: ?ipconfig/all? ? Z wyświetlonych informacji odczytujemy fizyczny MAC adres danej karty sieciowej np. 00:04:61:FE:FE:FE

Linux

Otwórz ?Terminal? ? Wpisz : ?ifconfig -a? ? Wyświetlona zostanie lista dostępnych interfejsów sieciowych oraz ich konfigurację.

Mac OS X

Otwórz: aplikacje ?Network Utilities? ? Wybierz : zakładkę ?info? ? Wybierz: ?Ethernet Interface (eno)? ? w polu ?Hardware Address wyświetli się adres MAC karty sieciowej

iOS ? kieszonkowy system Apple

Wśród oprogramowań telefonów możemy wyróżnić 3 z nich który wiodą prym na rynku. Są nimi iOS , Windows Mobile, Android. O ile dwa ostatnie pojawiają się na rożnych sprzętach to iOS zarezerwowany jest tylko dla produktów Apple. Oprogramowanie iOS bazuje na systemie Mac OS X oraz jądrze Darwin. W tym prostym intuicyjnym systemie mamy możliwość instalowania wielu aplikacji, które mogą spełniać przeróżne funkcje. Urządzenie z oprogramowaniem iOS obsługuje Multi-tasking co czyni go wielozadowaniowym.
Co oferuje nam stan fabryczny oprogramowania? Oczywiście jak w każdym telefonie system pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń, wysłanie i odbieranie SMS i MMS, a w nowszych modelach sprzętów również wideo rozmowy itd. W ?czystym? oprogramowaniu mamy zainstalowane podstawowe aplikacje takie jak np. : przeglądarka internetowa Safari, aplikacja do sprawdzania pogody, notatnik, kalendarz, odtwarzacz muzyki, kalkulator, dyktafon, program pocztowy, iTunes, AppStore, mapy Google, dedykowana aplikacja YouTube itp.